Ana Sayfa | Ürünler | Firma Profili | İletişim
Sir Ağda Hakkında?

AZUL ÜRÜNLERİ NEREDEN GELİYOR
Yüz ve bant ağda çeşitleri İSPANYA'dan, diğer tüm ağda çeşitleri ise kendi üretim tesisimizde yapılmaktadır.
SİR AĞDA İLE İLGİLİ
Sir ağda; çam ağaçlarından toplanan reçinelerin balmumu, bitkisel maddeler ve yağlar ile karıştırılarak bir takım işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen kuvvetli bir ağdadır.
SİR AĞDANIN RAF ÖMRÜ
Ağdanın içine su ya da yağ kaçırılmazsa bozulmaz, bu vesile ile raf ömrü yoktur. Çok sıcak havalar ve de güneş altında bırakılırsa akışkan olabilir.
SİR AĞDALARDA AYNI ÜRÜNLERDE FARKLI RENKLER OLMASI
Ton farkı olabilir, reçinenin doğal bir madde olması dolayısı ile farklı yerlerde toplanıldığında ton farkları olabilir. Bu ağdanın bozuk olduğu anlamına gelmez.
HANGİ BÖLGEDE HANGİ AĞDA KULLANILIR
Ağda çeşidini belirlerken sürülecek bölge hassaslaştıkça, ağdanın içerdiği pudra miktarının ya da ağdadan önce sürülecek pudra miktarı artmalıdır. Hassas bölgeler için pudralı ağdalarımız tercih edilmelidir. Ya da pudrasız ağdanın altına bol miktarda pudralama yapılmalıdır.
ROLON AĞDA UYGULANACAK BÖLGELER
100 ml. ürün içerir, komple bir kişi için yeterlidir. İki bacak, iki kol altı, bikini bölgesi ve yüzdür. Konserve ağdalarımız 800 ml. ürün içerir, rolonun 8 mislidir. Bir konserve ağdayla ne kadar ağda yapılacağı kullanıcının spatulaya süreceği miktarıyla ilgili olduğundan değişim gösterebilir.
KARTUŞLARININ TEKRAR DOLUMU
Tek kullanımlıktır, tekrar kullanlmaması gerekir ya da her müşteri için hijyenik olması için yeni kartuş kullanılmalıdır.
HER CİLT TİPİNE SİR AĞDA
Her tür cilde uygulanır. İltihaplı yaralar, açık yaralar, yanık cilt, kesikler, tahriş olmul cilt gibi bölgeler istisnadır.
SİR AĞDA NEREDE UYGULANMAMALI
Göz çevresi, meme uçları, genital bölge.
Türkçe English Español
Türkçe English Español
 » Saç Bakım Ürünleri
 » Kişisel Bakım Ürünleri
 » Cilt Bakım Ürünleri
 » Kozmetik Aksesuarları
 » Ayak Bakım Kremi
 » Saç Geliştirici
 Listeniz
Listeniz Boş
Sir Ağda Hakkında
info@femacosmetic.com.tr E-Posta Oku